Bugünkü oyunumuz Souls(Ruhlar) serisinin 3. Oyunu olarak karşımıza çıkan Dark Souls 2. Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi Dark Souls 2’de From Software imzasını taşıyor. Şirket eski oyunlarda uygulamış olduğu formüllerin neredeyse tamamını da bu oyunda da uygulamış.

Dark Souls 2’nin başında her RPG oyununda olduğu gibi karakterimizi sıfırdan yaratma ile başlıyoruz. Öncelikle karakterimizin sınıfını seçiyor, kız mı erkek mi olacağına karar veriyor ve vücut özelliklerini belirliyoruz. Bu konuda bizlere geniş bir seçenek sunulmuş. Biraz uğraşarak kafamızdaki karakteri kolaylıkla yaratabiliyoruz. Her sınıfın kendine özel bir takım özel güçleri ve zayıf yönleri bulunuyor. Bu sebeple karakterinizi seçerken bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer çok fazla ruh (soul) harcamak istemiyorsanız karakterin özüne sadık kalarak değiştirmeler yapmanız yararlı olacaktır. Oyunda alacağımız eşyalar ve kıyafetler gibi her şey ile ruh satın alabiliyoruz. Bu nedenle oyunda strateji çok önemli bir yer tutuyor.

Dark Souls 2’de RPG öğelerine olabildiğince önem verilmiş. Karakterimizin 9 farklı özelliği bulunuyor ve her seçtiğimiz sınıfa göre de bu özellikler birbirinden farklı seviyelerde başlangıç olarak bizlere veriliyor. Daha sonra ise bahsettiğimiz gibi ruh harcayarak bazı geliştirmeler yapabiliyoruz. Oyunda düşman çeşitliliği her zamanki gibi bol tutulmuş ve neredeyse her düşman tipinin birer zayıf noktası bulunuyor. Saldırı için atak yaptığınızda çeşitli saldırı stratejilerin bulunduğunu görecekseniz. Tabi ki düşmanında tek bir saldırı çeşidi bulunmuyor. Bu sebeple düşmanları iyi tahlil edip etkili bir strateji geliştirmeniz gerekiyor.

Souls serisinin en güçlü tarafı yine dövüş dinamiklerinin yerin duruyor olması. Elimizde bir kılıç varsa onun ağırlığını hissedebiliyoruz. Bu oyunu bütün zorluğuna rağmen adil bir şekilde oynanabilir kılan en önemli özelliği oluyor. Bir yerde düşman sizi öldürüyorsa, hiç değilse bunun oyun hatası yüzünden olmadığını biliyorsunuz. Bir sonraki sefer aynı yere gittiğinizde artık daha tecrübeli ve daha bir kendinizden emin oluyorsunuz. RPG türünü sevenlerdenseniz ve daha Souls serilerini oynadıysanız Dark Souls 2’yi kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir