2K çözünürlüğe sahip Samsung Galaxy S5 sızdırıldı!

Bu yıl Samsung Galaxy S5 ile ilgili beklentiler çok büyüktü. 2K ekranların piyasada yer aldığı bir dönemde 2014 yılının amiral gemisi olması beklenen Galaxy S5, diğer firmaların cihazları gibi Full HD çözünürlük ile bizlere sunulmuştu. Akıllı telefon üreticilerinin her yıl çözünürlük konusunda yoğunlaşmalarını kullanıcılar pek anlamlı bulmasa da 2K çözünürlük, mobil sektörde “amiral gemisi” ismine yakışır bir teknik özellik olarak göze çarpıyor.

Samsung Galaxy S5 ne 2K çözünürlüğünde ne de 3 GB ya da söylendiği gibi 4 GB Ram’e sahip. Bu açıdan Samsung’un pek çok takipçisine hayal kırıklığını yaşattığını söyleyebiliriz. Galaxy S5’in özelliklerinin düşük olmasından dolayı Qualcomm 805 ile birlikte LG G3’e rakip olarak Samsung ve Sony’nin birer alternatif model hazırladıkları ile ilgili haberler ortaya atılmıştı.

Firmalar konuyla ilgili Galaxy S5 ve Xperia Z2’nin satışlarının düşmemesi için “böyle bir düşüncemiz yok” tarzında açıklamalarda bulunsalar da, işin aslının öyle olmadığı yeni yayınlanan geliştirici sayfalarında ortaya çıktı.

2K çözünürlük Samsung Galaxy S5 inceleme

Project KQ adı verilen cihazda Samsung’un kendi ürettiği işlemciyi kullanacağı ortaya çıktı. Exynos 5430 yeni işlemcide tek eksik olarak 4G modem göze çarpıyor. Ancak firma bunu da İntel tarafından temin edecek gibi gözüküyor.

Intel XMM7620 LTE modemin 300Mbit / s downlink ve 150Mbit / s uplink kadar hızları rahatlıkla destekleyeceği belirtiliyor. Bu sayede Samsung 4G pazarında Qualcomm tekelinden de kurtulmuş olacaktır.

Exynos 5430’un teknik özellikleri ise şöyle olacak; 2,1 GHz hızında çalışan 4 Cortex A15 ve1,5 GHz hızında çalışan Cortex A7 işlemcinin 8 çekirdeğinin de aktif şekilde çalışmasını sağlayan ARM’ın big.LITTLE teknolojisi bu işlemcide de yer alacak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir