2014 FIFA World Cup Brazil Oyun İncelemesi

Bugünkü oyunumuz “2014 FIFA World Cup Brazil”. Öncelikle baştan şunu belirtmeliyim ki FIFA 10 ve 2010 FIFA World Cup arasındaki farkı FIFA 14 ve 2014 FIFA World Cup Brazil’in arasında arayacak olursak kesinlikle 2010 versiyonu daha ağır basar.

Oyunda gözümüze çarpan ilk yenilik oyunun hızlanmış olması oldu. Özellikle son senelerde yavaş yavaş oyun temposunu düşüren geliştiriciler bu kez farklı bir yol izleyerek oyunu hızlandırmışlar. Böylelikle oyun daha bir arcade havasına bürünmüş diyebiliriz. Oyunun hızıyla doğru orantılı olarak paslar da ayarlansaymış fena olmayacakmış. Pasların hızlanması iyi olmuş ancak her takımın aynı pas hızıyla oynaması tuhaf gözüküyor. Mesela oyunda İspanya veya Fas’ı da alsanız paslarını aynı hızla gidiyor. “Nerede kaldı iki takım arasındaki fark?” diye sormadan edemiyor insan.

Oyundaki iki adet ufak gibi gözüken ama önemli olan değişiklikten bahsetmekten istiyorum. Bu değişikliklerden ilki ara pasların kötüleşmesi. FIFA 14’teki bu pas çeşidi için aşırı güç tanımı yapmak yanlış olmaz. Defans oyuncuları havadan verilen ara pasları karşısında etkisiz kalıyordu anca 2014 FIFA World Cup Brazil’de ise bu sorun daha da ilerlemiş ve şık durmamış. Oyunda size yakın ve uzakta olan iki oyuncunun arasındaki bir oyuncuya havadan pas atmaya kalktığınızda büyük sıkıntılar yaşadığınızı göreceksiniz.

Oyundaki ikinci önemli değişiklik ise oyunun her tarafına konmaya başlanan taktik erkanının artık kornerler ve serbest vuruşlarda ortaya çıkması. Örneğin ceza sahasının yakınlarından bir serbest vuruş kazandınız. İsterseniz oyunculara arka direğe doğru koşu yapmaları için taktik verebiliyorsunuz. Buna benzer dört adet taktik seçebilme imkanınız mevcut. Bana göre bu yenilik gayet iyi olmuş ve taktiksel anlamda sizi daha güçlü kılan bir oyun profili ortaya çıkarmış.

Oyunun göze çarpan değişiklileri bunlar. “2014 FIFA World Cup Brazil’i almalı mıyım?” diye soracak olursanız benim cevabım hayır olur. Zira bu oyun FIFA’nın diğer serilerine nazaran ciddi bir yeniliği sizlere sunmuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir